Kolesárová a vymývanie mozgov

Autor: Štefan Kováč | 23.8.2018 o 14:55 | Karma článku: 4,87 | Prečítané:  1757x

S úctou redakcii denníka SME, V nedávnom komentári Michaeli Žurekovej "Radšej zomrieť ako zhrešiť!" autorka článku píše: 

"...že sa jej smrť využije (Cirkev) na spoetizovanie odporných činov a že z prirodzenej ľudskej obrany pred útokom sa urobí vymývanie mozgov (mladým) ľuďom, je rovnako, ak nie viac obludné a voči Anne vrcholne neúctivé."

Rešpektujem fakt, že SME je liberálny denník a nebude Cirkvi (najmä nie slovenskej) robiť dobré meno. Naopak, domnievam sa, že väčšina redakcie SME považuje Cirkev za spiatočnícku korporáciu, ktorej úloha v spoločnosti by mala byť na úrovni historického exponátu, eventovej alebo charitatívnej organizácie, ktorá je svedomito a bezvýhradne poslušná doktríne progresívneho štátu. Tak či tak, predpokladám, že veľa redaktorov SME má sobáše v kostole, birmovky aj krsty svojich deti.   

V každom prípade, tak násilná dezinterpretácia a fabrikácia záverov tohto komentáru škodí najmä denníku SME. Ste predsa mienkotvorný denník a máte zodpovednosť za dôveru ľudí v média. Vaša úloha, úloha novinárov nie je pretvárať svet podľa vaších predstáv ale v prvom rade hľadať pravdu a informovať objektívne. Možno sa mýlim, možno sa svet žurnalistiky mení.

Hoci v tomto prípade ide o komentár, jeho závery sú hneď v úvode pompézne vážne. "Spoetizovanie odporných činov, vymývanie mozgov, vrcholne neúctivé, propagácia motta." Ako je možné vyniesť takéto instatné rozsudky bez faktov, bez konfrontácie, bez názorov tých vymytých mozgov, alebo tých, ktorí sa roky venovali tomuto prípadu. Kde je ich pohľad? Nemali by k tomu čo povedať? Čítala ten text iba autorka alebo aj niekto iný pred publikovaním? Snáď by bola upozornená k väčšej vyváženosti a nedostatku argumentom. Neverím, že v profesionálnom denníku, takýto text je možné takto ľahko vypustiť.

Všetci máme sklon v sebautvrdzovaní toho čomu veríme a žijeme. Sklon čítať to, čo nám potvrdzuje našu pravdu, ale to neznamená, že nemáme hľadať pravdu. Kognitívna disonancia nemusí byť diagnózou iba čitaľov konšpiračných médii. Chcete bojovať proti hoaxom ale takéto komentáre podkopávajú vašu kredibilitu, ako tých ktorí to majú robiť. Nečakal by som od SME glorifikáciu blahorečenia Kolesárovej. Ak vás tento príbeh irituje, stačilo dať tlačovú správu alebo nepísať nič. Ak ste chceli palicu na psa, takáto téma nie je ani len slamka, s ktorou sa dá biť. Hyperbolizované závery  podľa ktorých Cirkev mladým vymýva mozgy sú úplne mimo. Nátlakové prostriedky Cirkvi existujú len v hlavách posmievačov. Autorka ale hlavne nepochopila, že Kolesárová by nehrešila, keby ju vojak donútil k znásilneniu. Avšak predovšetkým hodnotu jej slobodného a heroického rozhodnutia neustúpiť násilnikovej hrozbe nedevalvuje fakt, že soviet ju nakoniec zastrelil. Ten sa rozhodoval za seba. Čo sa týka témy čistota aj medzi neveriacimi ľuďmi je mnoho takých, ktorí chápu praktické a prirodzené dôvody tejto čnosti, tak ako ju obhajuje Cirkev. A to v čase kedy sex nebol lacnejší a pornografia všadeprítomná. Preto tu nie je žiadny priestor, kde sa dá niekto označiť za ovcu.  Mainstream a mytie mozgov je skrátka inde.

Takýto komentár je neprofesionálna a nepoctivá robota. Úprimne verím, že nerobí dobre meno vášmu denníku, a už vôbec nie žurnalistike. SMEčko sledujem, hoci som hodnotovo konzervatívne zmýšľajúci kresťan, zaujímajú ma argumenty opačne zmýšľajúcich ľudí. Majme slová a ich významy v úcte. Berte tú odovzvu ako úprimnú snahu o konštruktívnu kritiku. Učme sa počúvať, nielen po sebe ideologicky hádzať nálepky a obvinenia, ako je to často zvykom v tomto malom Slovensku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?